Коллодий-4 % розчин колаксиліну в суміші етанолу і дієтилового ефіру у співвідношенні 1:7 (в медицині 20 на 76 частей).
Властивості: динітроцелюлоза, розбухаючи в суміші ефіру зі спиртом, називається «колодіон» або «колодіонна вата», а розчинена в надлишку розчинника утворює вже безпосередньо коллодий. Являє собою безбарвну або злегка жовтувату, іноді дещо опалезціювальну, сиропоподібну рідину, що залишає після випаровування розчинника тонку пленку.
Застосування
- Використовувалася як фотоемульсія в деяких ранніх фотографічних процесах для нанесення на скло світлочутливого шару (колодіонний процес).
- Застосовувався у виробництві целулоїду, штучного шовку і бездимних різновидів пороха.
- У медицині коллодий (лат. CoIIodium) використовувався для фіксування перев'язувального матеріалу в хірургії, як захисний і дезінфікувальний засіб у разі невеликих пошкоджень шкіри. Зараз як плівкоутворювальний компонент входить до складу деяких медичних препаратів, які називаються «шкірними клеями» («рідкими пластирами») — рідинами, що залишають на шкірі під час випаровування розчинника липку еластичну міцну плівку. Шкіряні клеї застосовуються як епідермотичні та ендерматичних пластирів. До медичного коладія додається рицинова олія (3 %), що підвищує еластичність плівки, і камфора, що сприяє невеликому розтягуванню шкіри.
- Приклади медичних препаратів, до складу яких входить коллодий:
- Еластичний колодій (лат. Collodium elasticum): — коллодий, що містить 3 % касторового олії.
- Мозольна рідина (лат. Liquor ad clavos): саліцилової кислоти 1 частина, етанолу 96 % 1 частина, Колодія 8 частин і діамантового зеленого,01 частини.
- Рідина Нововикова (лат. Liquor Novicovi): таніну 1 частина, діамантового зеленого 0,2 частини, етанолу 96 % 0,2 частини, олії касторового 0,5 частини та Колодія 20 частин (замінюється для оброблення саден і трещин).
- Колодій зі шпаськими мушками (наривний колодій) (лат. Collodium cantharidatum, Collodium vesicans): 100 частин великоподрібнених шпаських мушок, 85 частин Колодія і 300-350 частин діетилового ефіру. Намазують безпосередньо на шкіру, діє як подразнювальний і наривний засіб.
- У медичній техніці коллодий застосовується для виготовлення напівпроникних мембран у установках для діалізу та гамодіалізу.
- Калільні сітки для олійних ламп і зараз виготовляються способом, придуманим Карлом Вельсбахом 1885 року — тканина з бавовни або волокна рами просочується сумішшю оксидів торія та церія, потім тканина спалює, а легка сітка оксидів, що залишилася, занурює в суміш Колодія, ефіру, камфори і касторової олії для надання їй міцності під час подальшого транспортування.
- Використовується як гример матеріал для створення імітацій шрамів, рубців і загрубілої шкіри.
Характеристики
Основні | |
---|---|
Виробник | Днепрохим |
Країна виробник | Україна |
Колір | Зелений |
Інформація для замовлення
- Ціна: 1 200 ₴/л