Пероксидд-Водорогід (пектися домородії, хімічна формула — H2O2) — неорганічне хімічне з'єднання водню и кисню, що є найпростішим представником класу пероксидів.
У медицині та гігієні
Завдяки своїм сильним окисним властивостям пероксид водню знайшов широке застосування в побуті та в промисловості, де використовується, наприклад, як вибілювач на текстильному виробництві та під час виготовлення паперу. Застосовується як ракетне паливо, як окисник або як однокомпонентне (з розкладанням на каталізаторі), зокрема для приводу турбонасосних агрегатів. Використовується в аналітичної хімії, як піноутворювач під час виробництва пористих матеріалів, у виробництві дезінфікувальних і відбілювальних засобів. У промисловості пероксид водню також застосовується як каталізатор, гідрувальний агент, як епоксидувальний агент під час епоксидування олефінів.
Хоча розбавлені розчини перекису водню застосовуються для невеликих поверхневих ран, дослідження показали, що цей метод забезпечує антисептичний ефект і очищення, також продовжує час загоєння. Маючи гарні очисні властивості, пероксид водню насправді не прискорює загоєння ран. Досить високі концентрації, що забезпечують антисептичний ефект, можуть також продовжувати час загоєння через пошкодження клітин, що прилягають до рани. Крім того, пероксид водню може заважати загоєнню й сприяти утворенню рубців через руйнування клітин шкіри, що новоотворяться.
Однак як засіб для очищення глибоких ран складного профілю, гнійних затоків, флегмон та інших гнійних ран, санація яких ускладнена, пероксид водню залишається найкращим препаратом, позаяк він має не тільки антисептичний ефект, але й створює велику кількість піни під час взаємодії з ферментом каталазою. Це так само дає змогу розм'якшити та відокремити від тканин некротизовані зони, згустки крові, гною, які будуть легко змити подальшим введенням у порожнину рани антисептичного розчину. Без попереднього оброблення пероксидом водню антисептичний розчин не зможе видалити ці патологічні утворення, що призведе до великого збільшення часу загоєння рани та погіршить стан хворого.
Перекис водню застосовують для розчинення корків в слухових каналів. Розчин вступає в реакцію з вушною сіркою і розчиняє корок.
З косметичною метою
Пероксид водню застосовується також для знебарвлення волос.
У харчовій промисловості
Розчини пероксиду водню застосовуються для дезінфекції технологічних поверхонь обладнання, що безпосередньо стикаються з продукцією. Крім того, на підприємствах із виробництва молочної продукції та соків, розчини перекису водню використовуються для дезінфекції упаковки (технологія «Тітра Пак»). Для технічних цілей пероксид водню застосовують у виробництві електронної техніки.
У побуті
Застосовується також для виведення плям MnO2, що утворилися під час взаємодії перманганату калію («марганцовки») з предметами (відновлення його відновлювальних властивостей).
3%-й розчин пероксиду водню використовується в акваріумістиці для пожвавлення риби, що видихнулася, а також для очищення акваріумів і боротьби з небажаною флорою й фауною в акваріумі.
Для демонстрації хімічної реакції
Перекис водню використовується в відомому досвіді, що демонструє багаторазове збільшення об'єму речовини внаслідок хімічної реакції[
Основні | |
---|---|
Виробник | Днепрохим |
Країна виробник | Україна |
- Ціна: 1 800 ₴/каністра